Omlet klasyczny przygotowuje się bardzo łatwo i szybko, dlatego często serwuje się go na śniadanie czy na kolację. Ale podany z dodatkami może konkurować z obiadowymi daniami. Sprawdź nasz przepis na klasyczny omlet, a później eksperymentuj z własnymi kulinarnymi dziełami, inspirując się naszymi podpowiedziami przepisów na omlety z dodatkami.
Przepis na klasyczny omlet
Omlety w najprostszej postaci popularne są w kuchni francuskiej, jednak spotkać je możemy w wielu krajach. Podstawowy, klasyczny omlet przygotowujemy z kilku produktów, które znajdziemy w każdej kuchni. Warto zapamiętać ten prosty przepis, który stanowi świetną bazę posiłku.
Poniższe składniki to wersja klasyczna, jednak można ją modyfikować, zastępując jajka wegańskim odpowiednikiem, zamiast masła używając innego tłuszczu, a zamiast mleka krowiego - roślinnego. Przy każdej takiej modyfikacji uzyskamy nieco inny efekt, ale ważne, by nam smakowało.
Składniki
-
2 jajka
-
1 łyżka wody lub mleka
-
szczypta soli
-
1 łyżka masła
Zaczynamy od rozgrzania patelni na małym ogniu. Gdy masło będzie się powoli rozpuszczać, do miski wbijamy jajka, dodajemy wodę lub mleko oraz sól. Składniki mieszamy trzepaczką lub widelcem, starając się jak najbardziej napowietrzyć masę.
Gdy masło się rozpuści, zwiększamy moc palnika do średniego i przelewamy jajeczną masę na patelnię. Po ok. 30 sekundach, gdy spodnia warstwa się zetnie, mieszamy płynną część, delikatnie obracając patelnią, aby rozlała się po całej powierzchni. Smażymy jeszcze przez ok. 3 minuty, już bez mieszania. Gotowy omlet składamy na pół i podajemy na ciepłym talerzu.
Dodatki do omleta
Tu właściwie nie ma ograniczeń - omlety podaje się zarówno na słodko, jak i na słono. Z owocami, polewą czekoladową, bitą śmietaną lub wytrawnie - z warzywami, ziołami, mięsem, owocami morza, serem itp.
Omlet wytrawny - dodatki
-
surowe lub gotowane warzywa,
-
fasola, groch, kukurydza,
-
zioła świeże i suszone (suszone można dodać do masy przed smażeniem),
-
wędliny,
-
mięso (np. mielone),
-
owoce morza,
-
grzyby.
Dodatki do omleta na słodko
-
owoce,
-
dżemy, konfitury,
-
polewy czekoladowe,
-
bita śmietana,
-
słodka śmietana,
-
cukier.
Proste przepisy na smaczny omlet
Omlet to dobry pomysł na szybkie śniadanie, kolację czy nawet obiad. Jeśli wybierzemy odpowiednie dodatki, na pewno nie będziemy głodni, ale czas przygotowania potrawy może się nieco wydłużyć. Poniższe przepisy przedstawiamy jako inspirację do dowolnej modyfikacji - omlet to bardzo wdzięczny partner do wykorzystania resztek z lodówki.
Omlet z kurkami - przepis
Składniki
-
10 g kurek
-
pół małej cebulki
-
garść świeżego tymianku
-
2 jajka
-
1 łyżka wody
-
szczypta soli
-
szczypta suszonego tymianku
-
masło do smażenia
Kurki czyścimy i pokrojone w słupki podsmażamy na łyżce masła na niewielkim ogniu. Gdy będą miękkie, dodajemy pokrojoną cebulkę i smażymy, aż się zeszkli. Jednocześnie rozgrzewamy druga patelnię z łyżką masła.
W misce roztrzepujemy jajka z wodą, solą i suszonym tymiankiem. Ogień nieco zwiększamy i gotową masę przelewamy na patelnię. Po 30 sekundach ruszamy łopatką, by płynna część dotarła pod spód ściętej warstwy. Po ok. 3 minutach smażenia na połówkę omleta wsypujemy pieczarki z cebulką, na nie sypiemy świeży tymianek i zamykamy omlet, składając go na pół. Podajemy od razu do jedzenia, póki jest ciepły.
Przepis na omlet po meksykańsku
Składniki
-
1 łyżka kukurydzy
-
2 łyżki czerwonej fasoli
-
3 łyżki pokrojonej w kostkę papryki, najlepiej w różnych kolorach
-
2 jajka
-
1 łyżka wody
-
szczypta soli
-
szczypta chilli lub trochę więcej ostrej papryki
-
pieprz
-
olej do smażenia
-
garść świeżej kolendry
Patelnię ustawiamy na małym ogniu, wlewamy 1 łyżkę oleju. Kroimy paprykę i razem z kukurydzą i fasolą wrzucamy je na patelnię. Gdy będą się delikatnie obsmażać. Przygotowujemy masę jajeczną - w misce oprócz jajek mieszamy wodę, sól, chilli, pieprz.
Wylewamy masę na warzywa na patelni i smażymy, nie poruszając masą. Po ok. pół minuty przykrywamy patelnię pokrywką i smażymy tak przez kolejne 3 minuty. Podajemy ze świeżą kolendrą.
Omlet ze szpinakiem i pomidorkami
Składniki
-
3 garści świeżych liści szpinaku
-
1 ząbek czosnku
-
5 pomidorków koktajlowych
-
2 jajka
-
1 łyżka wody
-
szczypta soli
-
pieprz
-
30 g ulubionego twardego sera startego na drobnej tarce
-
olej do smażenia
Szpinak myjemy i siekamy, pomidory myjemy i kroimy na połówki, ser trzemy na tarce. Następnie przygotowujemy masę jajeczną - roztrzepujemy jajka z wodą, solą, pieprzem, mieszamy ze startym serem.
Gdy masa będzie gotowa, rozgrzewamy patelnię i na małym ogniu szklimy starty na tarce czosnek. Po ok. 2 minutach dodajemy do niego szpinak. Po kolejnych 2 minutach całość zalewamy masą jajeczną i układamy w niej pomidorki. Zostawiamy na średnim ogniu. Przykrywamy patelnię pokrywką i podajemy gotowy omlet po ok. 4 minutach.
Nie tylko francuski omlet?
Klasyczny omlet to ulepszona przez francuzów wersja rzymskiego przysmaku. Jednak swoje wersje mają również inne narody. Do najpopularniejszych należą:
-
tortilla - hiszpański omlet z ziemniakami, przyrządzany również z szynką i serem. Ma kilka centymetrów grubości, kroi się go na kawałki i podaje na zimno.
-
frittata - włoski omlet z posiekanymi warzywami i czosnkiem. Wyrośnięty na kilka centymetrów, kroi się go na kawałki jak ciasto.
-
omlet biszkoptowy - nazywany też rzymskim, podawany jest na słodko. Żółtka i białka roztrzepuje się osobno, dodaje więcej mleka oraz mąkę. Wyrasta jak ciasto na patelni.
-
tamagoyaki - japoński rodzaj omletu, który powstaje z połączenia kilku warstw smażonych jajek z cukrem lub sosem sojowym.
-
tortang talong - filipiński omlet, który powstaje poprzez zanurzenie w masie jajecznej grillowanego bakłażana i usmażenie go na patelni.